Łokieć tenisisty - ból zlokalizowany na bocznej części łokcia

Łokieć tenisisty - ból zlokalizowany na bocznej części łokcia

Łokieć tenisisty - ból zlokalizowany na bocznej części łokcia

 

Jeżeli macie do czynienia z tym problemem, warto przeczytać i działać!

Łokieć tenisisty jest schorzeniem mięśni prostowników nadgarstka, w szczególności prostownika krótkiego nadgarstka, przymocowanych na bocznym nadkłykciu kości ramiennej.


Kiedyś dotyczyło to głównie osób grających w tenisa lub squasha, ale w chwili obecnej jest zmorą osób długo pracujących przy komputerze, z myszką w dłoni oraz pracowników fizycznych.


Za główną przyczynę uważa się zmiany degeneracyjne w obrębie przyczepów prostowników nadgarstka. Zmiany te powstają w wyniku licznych, powtarzających się przeciążeń mięśni, zwłaszcza ruchów wyprostnych nadgarstka połączonych z jego odwracaniem i nawracaniem.


Przykładowo - do mikrourazów może dojść podczas pisania na klawiaturze, wkręcaniu śrub, czy prac ogrodowych. Mikrourazy, połączone ze zwapnieniem ścięgien i przyczepów mięśni oraz zaburzeniem krążenia zaczynają doprowadzać do tworzenia ognisk bólowych.


Charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany na bocznej części łokcia, w miejscu przyczepu mięśni. Ból może także promieniować wzdłuż mięśni zginaczy do samego nadgarstka, a ruchy trzymania szklanki, czy jej obracania są wręcz niewykonalne. Pacjenci narzekają również na problemy z otwieraniem zamka czy przekręcaniem kluczyka w stacyjce.


Możemy śmiało powiedzieć, bez owijania w bawełnę, że stan ten, nieleczony, może trwać miesiącami lub nawet latami, bardzo uprzykrzając życie.


Na pewno można złagodzić ból i przyspieszyć gojenie lekami przeciwzapalnymi, czy autoterapią w postaci rolowania bolącego miejsca wałkiem lub piłeczką, rozmasowania przedramienia, rozciągnięcia mięśni prostowników nadgarstka, czy uciskania bolesnych miejsc.